Банк портретів / Кобець Катерина, Савенко (Кобець) Ольга

Кобець Катерина, Савенко (Кобець) Ольга

Ольга Савенко – Праведник Бабиного Яру, дочка Праведника народів світу Катерини Кобець. Народилась у 1934 р. Під час німецької окупації сім’я Кобців урятувала Іллю Мітельмана.

Єврейська сім’я Наума та Марії Мітельманів у 1935 р. оселилася у Святошині. Зараз дім Кобців – поблизу станції метро. А в 1930-ті рр. Святошин із його лісами та водоймами був тихою дачною територією. Сусідами Мітельманів стали Катерина Кобець із дочками Олею і Танею та чеська подружня пара: Йосип і Юзефа Гозак із сином Вітольдом.

Із початком війни старші діти Мітельманів – Лев, Давид і Нехама – пішли на фронт. Батьки й молодші – Борис та Ілля – залишились у м. Київ, окупованому німцями 19 вересня 1941 р. 25 вересня глухонімий Борис потрапив під облаву й був розстріляний. 29 вересня інші члени родини вирушили на збірний пункт у районі Бабиного Яру. Тоді ще ніхто не знав, що все закінчиться стратою десятків тисяч людей.

У Марії єврейкою була тільки мати, тож у її паспорті в графі «національність» значилось «українка». Сама жінка мала слов’янську зовнішність і носила хрестик. Намагаючись з’ясувати, чи стосується наказ про обов’язкове переселення змішаних сімей, вона підійшла із цим запитанням до німецького офіцера.

Німець порадив Марії із семирічним Іллею повертатися додому – для дальшого розгляду. У натовпі вони загубили батька й більше його не бачили. Марія із сином прийшла знову до свого помешкання й жила там до травня 1942 р. Господиня квартири Людмила Щоголєва нікому не повідомляла про єврейського хлопчика, а Марія Мітельман завдяки запису в паспорті проживала легально.

Потім поліцаї дізналися про Іллю й нагрянули з обшуком. Випадково його тоді не було вдома. Марія запевнила їх, що давно відправила сина в село до родичів і відомостей про нього немає.

Але відтоді Ілля більше не жив удома: тижнями ховався то в Кобців, то в Гозаків. На відміну від Ольги й Вітольда, своїх товаришів по іграх, він ніколи не виходив на вулицю, а іноді, коли в місті було неспокійно, по кілька днів перебував у сховку.

Ольга Кобець разом із Вітольдом, незважаючи на юний вік, були дуже обережними й разом із батьками вберегли життя єврейського хлопчика.

Ольга Іванівна розповідала, що про Іллю знав їхній сусід Іван Пиляк, власовець, нацистський колаборант. Іван був причетний до знищення євреїв і, за словами Ольги Іванівни, не раз приносив додому коштовності, які належали вбитим. Утім, знаючи сім’ю Мітельманів особисто, хлопчину вирішив не виказувати – тільки шантажував ним Катерину Кобець: «Я всім розповім, що ви переховуєте жиденя».

Після війни з фронту повернулася сестра врятованого – Нехама. Брати Лев і Давид загинули в бою. Сім’я Іллі Мітельмана на довгі роки зберегла почуття вдячності рятівникам за їхні чуйність і мужність.

13 червня 2004 р. Яд Вашем удостоїв матір Ольги Савенко – Катерину Кобець звання Праведника народів світу.

Будинок, у якому жив Ілля, та сарай, де він переховувався, збереглися дотепер.

Ігор Кулаков

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека